Drobečková navigace

Úvod > Střechy > Střešní krytiny

Střešní krytiny

Volba střešní krytiny je fundamentální otázkou při každé realizaci střechy. Výběr závisí na typu střechy a na Vašich požadavcích týkajících se vlastností, které by krytina měla mít. Každá krytina má specifické atributy (doba životnosti, cena, váha krytiny). Naši specialisté Vám při výběru krytiny na střechu pomohou vybrat tu nejvhodnější tak, abyste byli spokojeni za každou cenu.

Zatímco ploché střechy jsou tvořeny z souvislých nepropustných vrstev (asfaltové pásy, folie), šikmé střechy bývají skládány z menších dílů tak, aby bylo zabráněno pronikání vody.

Krytiny šikmých střech

Narozdíl od dob minulých, kdy nejčastějším střešním materiálem šikmých střech byla sláma, rákos (došková střecha) a později dřevo (šindelová střecha), v dnešní době existuje nepřeberné množství střešních krytin. Nejčastěji používanou krytinou jsou pálené střešní krytiny (tašky), v dnešní době jsou však na vzestupu plechové střechy.

Pálené střešní tašky

Pálené střešní tašky jsou jedním z nejpoužívanějších druhů střešní krytiny. Taková krytina má velmi dlouhou dobu životnosti. Výrobci dávají běžnou záruku 30 let, někdy se lze však setkat s nadstandardní zárukou až na 50 let. Díky materiálu, ze kterého jsou vyráběny, mají pálené tašky svislé a příčné vodní zámky, které spolehlivě zabrání pronikání vody skrz střechu i při prudkém dešti či sněžné bouři. Jejími nevýhodami jsou poměrně vysoká hmotnost i cena. Na trhu se pálené tašky pohybují kolem 300 Kč/m2.

Betonové střešní tašky

Spolehlivá alternativa pálených střešních tašek. Jejich výroba je snažší, proto obvykle stojí méně než tašky pálené. Mají svislé vodní zámky, které zabraňují pronikání vody skrz vnější střešní vrstvu. Jejich pokládka je snažší než u pálených tašek, oproti nim mají však jen svislé vodní zámky. I betonová střešní taška má velmi dlouhou životnost, cenově je oproti páleným taškám přijatelnější, na trhu se cena pohybuje kolem 200 Kč/m2.

Plechové střešní krytiny

Plechová krytina je v dnešní době stále populárnější volba. Díky její několikanásobně lehčí struktuře oproti střešním taškám jí lze použít na krov s menší nosností. Střecha s plechovou krytinou má minimum spár a spojů. Životnost této krytiny však bývá zpravidla menší než u střešních tašek. Cenově se pohybuje v řádu okolo 200 Kč/m2.

Vláknocementové střešní krytiny

Vláknocementová neboli šablonová krytina (dříve eternit) se zpravidla používá jako náhrada za starý eternit na starších stavbách, nicméně díky své vzhlednosti jí lze použít i na moderní designové domy či chalupy. Výhodou je nízká hmotnost a u některých typů i přijatelná cena. Životnost však obvykle bývá menší než u střešních tašek.

Hliníkové střešní krytiny

Hliníková krytina je velmi pevnou a odolnou krytinou s velmi dlouhou životností. Výhodou je také její velmi nízká hmotnost a lze jí použít i na střechy s nízkým sklonem. Hliníková střešní krytina je o něco dražší než plechová krytina a mají poměrně vysokou ekologickou zátěž.

Bitumenové střešní krytiny

Bitumenová krytina je díky své ceně vhodnou volbou na stavby s omezeným rozpočtem. Nejčastěji se používá na různé přístřešky, altány, pergoly. Výhodou je také nízká hmotnost či možnost použití na střechy s velmi nízkým sklonem. Bitumenová krytina má však poměrně nízkou životnost oproti jiným druhům střešních krytin.